PCWorld Cup, spring 2008
Журнал "Мир ПК", издательство "Открытые системы" и проект SnarkNews представляют

Второй Кубок "Мир ПК" по программированию

Running by PC World
 

II PC World Cup. Round 2, First League

II PCWorld Cup, stage 2. Second division

Last success: 02:28:12, Osichev Konstantin, Pomor SU, problem D
Last Submit: 02:29:50, Saginadze Giorgi, Tbilisi SU, problem D

PlaceTeam nameA
42/60
B
35/70
C
38/130
D
6/29
E
33/64
F
0/32
TotalTimeDirtSE
1.
Rogulenko Sergey, SCH_Saratov
+
0:15
+
1:02
+
0:29
+
1:55
+
0:33
-4
2:30
52540%0.37
2.
Savel'ev Petr, Orenburg SU
+
0:32
+
0:52
+
0:25
+
1:47
+
0:39
-2
2:24
52550%0.37
3.
Chadnov Pavel, Tomsk SU
+
0:18
+1
1:12
+1
0:34
+1
1:10
+
0:24
-4
1:52
527837%0.37
4.
Bandarenka Siarhey, Belarusian SU
+
0:28
+
1:15
+1
0:46
+
1:59
+
0:56
-1
2:29
534416%0.37
5.
Osichev Konstantin, Pomor SU
+
1:10
+
1:51
+1
0:33
+1
2:29
+
0:58
-
546128%0.37
6.
Nefedov Roman, Ufa SATU
+
0:21
+
1:11
+2
1:07
+4
2:11
+
1:03
-1
1:36
547354%0.37
7.
Saginadze Giorgi, Tbilisi SU
+
0:30
+
0:39
+
0:52
-8
2:30
+
1:02
-
41830%0.24
8.
Pisarchik Yury, Belarusian SU
+
0:38
+
0:55
+
0:29
-4
2:20
+1
1:09
-
421120%0.24
9.
Vashhegin Roman, Kant SU Kaliningrad
+
0:56
+1
0:32
+
0:41
-
+
1:05
-1
2:11
421420%0.24
10-11.
Tsybulevsky Andrey, South Ural SU
+
0:33
+
1:24
+
0:45
-
+
1:02
-
42240%0.24
10-11.
Karpov Nikolay, SCH_Arkhangelsk
+
0:22
+
0:54
+
0:38
-
+1
1:30
-2
1:54
422420%0.24
12.
Fedorov Sergey, SCH_Saratov
+
0:39
+
1:05
+2
0:33
-
+
0:48
-2
1:52
422533%0.24
13.
Zhorin Stanislav, Volgograd STU
+
0:49
+
1:17
+
0:37
-
+
1:03
-
42260%0.24
14.
Chalyshev Vladimir, Volgograd STU
+
0:49
+
1:29
+
0:25
-
+
1:05
-
42280%0.24
15.
Babin Mikhail, Moscow SU
+
0:29
+1
1:14
+1
0:52
-
+1
0:37
-5
1:54
425242%0.24
16-17.
Kolesnichenko Ignat, Moscow SU
+
0:16
+
0:35
+3
1:25
-5
1:58
+
0:58
-
425442%0.24
16-17.
Malyshev Egor, SCH_Gomel
+
0:59
+
0:31
+
0:39
-
+2
1:25
-6
2:02
425433%0.24
18.
Sugakov Mikhail, North Caucasian STU
+
0:30
+
0:49
+1
1:35
-
+
1:19
-
427320%0.24
19.
Sergeev Dmitry, Perm SU
+
0:29
+
1:20
+
0:39
-
+2
1:27
-
427533%0.24
20.
Tchurov Timofey, Pomor SU
+
0:39
+
1:33
+
1:07
-
+
1:17
-
42760%0.24
21.
Tarasov Sergey, Taganrog TI of SFU
+
0:19
+1
1:18
+
0:34
-
+2
1:45
-
429642%0.24
22.
Biryukov Sergey, Taganrog TI of SFU
+
0:35
+
0:25
+3
1:01
-
+2
1:30
-
431155%0.24
23.
Yarets Denis, Belarusian SU
+1
0:29
+2
1:41
+1
0:46
-
+
0:59
-4
2:05
431550%0.24
24.
Filippov Peter, SPb ETU
+
0:30
+
0:45
+3
2:19
-
+
1:53
-
438742%0.24
25.
Zhasan Olga, Kant SU Kaliningrad
+1
1:25
+
1:46
+1
0:37
-
+
2:15
-
440333%0.24
26.
Filippov Dmitriy, SPb ETU
+
1:01
+
1:50
+4
2:24
-
+
0:41
-
443650%0.24
27.
Popova Svetlana, SCH_Moscow
+4
0:56
+2
2:12
+1
1:08
-
+
1:20
-
447663%0.24
28.
Artyukhov Vladimir, SCH_Gomel
+
1:00
+
0:43
+
0:24
-
-4
2:03
-
31270%0.22
29.
Yartseva Daria, Moscow SU
+
0:28
-
+2
1:38
-
+1
0:54
-
324050%0.23
30.
Hovsepyan Mihran, Yerevan RAU
+
0:27
-
+3
1:15
-
+1
2:04
-
330657%0.23
31.
Tolstov Alexander, Vologda STU
-
+
0:56
+3
1:26
-
+
1:50
-
331250%0.28
32.
Khodak Maxim, Black Sea branch of MSU
+1
0:36
+
2:21
+2
1:55
-
-
-
335250%0.22
33.
Kostrikov Ilya, Kant SU Kaliningrad
+
0:17
-10
1:26
+
0:31
-
-
-
2480%0.18
34.
Gatin Ruslan, Izhevsk STU
+
0:59
-7
2:29
+
0:42
-
-
-
21010%0.18
35.
Kivalin Pavel, Volgograd STU
+
0:24
-1
1:13
+3
0:54
-
-2
2:17
-
213860%0.18
36.
Mitrofanov Vladimir, Kant SU Kaliningrad
+
1:11
+
1:25
-10
1:55
-
-
-
21560%0.21
37.
Yeghiazaryan Varduhy, Yerevan RAU
+
1:01
+
2:05
-4
2:12
-
-
-
21860%0.21
38.
Varamasvili Levan, SCH_Tbilisi
+
1:04
-
+4
0:56
-
-
-
220066%0.18
39.
Chudinovskih Anton, Izhevsk STU
+
0:20
-2
2:04
-3
1:19
-
+5
1:40
-
222071%0.23
40.
Zabolotskaya Anna, Pomor SU
-
+
1:41
-5
0:49
-
+
2:06
-
22270%0.31
41.
Beloglazov Nikita, Belarusian SU
+
2:23
-
+
2:18
-
-
-
22810%0.18
42.
Butin Kirill, Arkhangelsk STU
-
+2
1:32
-3
0:55
-
+2
2:10
-
230266%0.31
43.
Sydorchuk Andriy, Kyiv NU
+
0:17
-2
0:32
-9
1:16
-
-
-
1170%0.14
44.
Kuznetsov Ivan, North Caucasus STU
+
0:43
-
-5
2:19
-
-
-
1430%0.14
45.
Nazarov Andrey, SPb SU
-
-2
2:30
+1
1:09
-
-
-
18950%0.22
46.
Voietsa Alexandr
-
+1
2:21
-4
2:30
-
-5
2:08
-
116150%0.29
47.
Gevorgyan Grigor, Yerevan RAU
+5
1:06
-
-4
1:50
-
-
-
116683%0.14
48-49.
Mukhin Anton, Belgorod STU
-6
2:25
-
-
-
-
-
000%0.00
48-49.
Shtuka Alexander, Tavrida NU
-
-
-2
0:38
-
-
-
000%0.00
Submits sent:6070130296432385
Accepted:42
(70%)
35
(50%)
38
(29%)
6
(20%)
33
(51%)
0
(0%)
154
(40%)
Dirt:12
(22%)
11
(23%)
43
(53%)
6
(50%)
20
(37%)
0
(0%)
92
(37%)
Wrong Answers:11
(18%)
24
(34%)
92
(70%)
16
(55%)
27
(42%)
1
(3%)
171
(44%)
Time Limits:7
(11%)
0
(0%)
0
(0%)
5
(17%)
2
(3%)
24
(75%)
38
(9%)
Run-Time Errors:0
(0%)
11
(15%)
0
(0%)
2
(6%)
2
(3%)
4
(12%)
19
(4%)
Presentation Errors:0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
Memory Limits:0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
3
(9%)
3
(0%)