PCWorld Cup, spring 2008
Журнал "Мир ПК", издательство "Открытые системы" и проект SnarkNews представляют

Второй Кубок "Мир ПК" по программированию

Running by PC World
 

II PC World Cup. Round 3, First League

II PCWorld Cup, stage 3. Second division

Last success: 02:18:32, Karpov Nikolay, SCH_Arkhangelsk, problem F
Last Submit: 02:19:42, Yeghiazaryan Varduhy, Yerevan RAU, problem F

PlaceTeam nameA
29/80
B
13/55
C
1/1
D
4/14
E
36/55
F
19/30
TotalTimeDirtSE
1.
Rogulenko Sergey, SCH_Saratov
+1
0:18
+1
0:48
-
+
1:39
+
0:26
+
1:08
529928%0.50
2.
Ripatti Artem, Ufa SATU
+1
0:19
+1
1:17
+
0:53
-
+
0:31
+
1:37
531728%0.51
3.
Butin Kirill, Arkhangelsk STU
+
0:51
+2
1:36
-
+1
2:00
+
0:33
+
2:19
549937%0.50
4.
Pisarchik Yury, Belarusian SU
+
0:26
+
1:28
-
-
+
0:40
+
1:57
42710%0.39
5.
Tverdokhleb Yaroslav, SCH_Kyiv
+
0:33
+2
1:53
-
-2
2:09
+
0:26
+
1:40
431233%0.39
6.
Yatskiv Dmytro, Kyiv NU
+
0:15
+5
1:29
-
-
+
0:24
+
1:53
434155%0.39
7.
Kostrikov Ilya, Kant SU Kaliningrad
+
0:50
+3
1:34
-
-3
2:19
+
0:34
+
1:52
435042%0.39
8.
Tchurov Timofey, Pomor SU
+
0:56
+
1:31
-
-
+3
0:38
+
2:07
437242%0.39
9.
Chernenkov Alexey, Tyumen SU
+1
1:35
-
-
+3
2:06
+
0:48
+
1:09
441850%0.45
10.
Udalov Alexander, SPb SU
+5
0:57
+
1:59
-
-
+
0:16
+1
2:08
444060%0.39
11.
Varamasvili Levan, SCH_Tbilisi
+3
1:12
+1
2:09
-
+
2:18
+
0:34
-
445350%0.49
12.
Kanishhev Sergey, Tavrida NU
+
0:26
-
-
-
+
0:09
+
1:24
31190%0.30
13.
Savel'ev Petr, Orenburg SU
+1
0:31
-2
1:57
-
-
+
0:19
+
1:00
313025%0.30
14.
Beloglazov Nikita, Belarusian SU
+
0:37
-4
2:17
-
-
+
0:27
+
1:29
31530%0.30
15.
Lezhankin Petr, Ufa SATU
+
0:21
-
-
-1
2:13
+
0:47
+
1:28
31560%0.30
16.
Saginadze Giorgi, Tbilisi SU
+
0:54
+1
1:34
-
-
+
0:28
-2
2:14
319625%0.35
17-18.
Bandarenka Siarhey, Belarusian SU
+1
0:40
+
1:41
-
-
+2
0:52
-2
2:17
325350%0.35
17-18.
Vashhegin Roman, Kant SU Kaliningrad
+2
0:43
-5
2:07
-
-
+2
0:39
+
1:31
325357%0.30
19.
Yarets Denis, Belarusian SU
+
0:13
+5
1:59
-
-
+
0:24
-
325662%0.35
20.
Kadeev Artem, Ulyanovsk STU
+4
1:05
-
-
-
+
0:24
+1
1:48
329762%0.30
21.
Karpov Nikolay, SCH_Arkhangelsk
+
1:37
-
-
-
+1
0:48
+1
2:19
332440%0.30
22.
Babin Mikhail, Moscow SU
+
0:20
-
-
-
+
0:34
-
2540%0.19
23.
Nefedov Roman, Ufa SATU
+1
0:20
-4
1:26
-
-
+
0:33
-
27333%0.19
24.
Osichev Konstantin, Pomor SU
-
-
-
-
+
0:34
+
1:23
21170%0.31
25.
Voietsa Alexandr
+
1:00
-
-
-
+1
0:41
-2
1:45
212133%0.19
26.
Chertkova Yulia, Orenburg SU
-
-
-
-
+
0:21
+
2:03
21440%0.31
27.
Valishin Ruslan, Ufa SATU
+1
1:42
-
-
-
+
0:38
-
216033%0.19
28.
Yeghiazaryan Varduhy, Yerevan RAU
+2
1:52
-
-
-
+
0:42
-2
2:20
219450%0.19
29.
Hovsepyan Mihran, Yerevan RAU
+1
2:07
-
-
-
+
1:01
-
220833%0.19
30.
Artyukhov Vladimir, SCH_Gomel
+5
1:25
-5
1:59
-
-
+
0:35
-
222071%0.19
31.
Sydorchuk Andriy, Kyiv NU
+9
1:46
-1
1:01
-
-
+
0:43
-
232981%0.19
32.
Khodak Maxim, Black Sea branch of MSU
-4
1:55
-
-
-
+
0:46
-
1460%0.10
33.
Zhasan Olga, Kant SU Kaliningrad
-1
1:27
-
-
-
+
1:05
-
1650%0.10
34.
Gerusova Darya, Orenburg SU
-
-
-
-
+2
0:35
-
17566%0.10
35.
Gevorgyan Grigor, Yerevan RAU
-
-
-
-
+2
1:00
-
110066%0.10
36.
Otchertsov Pavel, SCH_Fryazino
-
-
-
-
+2
1:25
-
112566%0.10
37-40.
Zabolotskaya Anna, Pomor SU
-1
0:15
-
-
-
-4
1:57
-
000%0.00
37-40.
Chadnov Pavel, Tomsk SU
-3
0:18
-
-
-
-
-
000%0.00
37-40.
Fedotov Timofey, SCH_Smolensk
-3
2:15
-
-
-
-
-
000%0.00
37-40.
Makarenko Mariya, North Ossetia SU
-1
2:08
-
-
-
-
-
000%0.00
Submits sent:80551145530235
Accepted:29
(36%)
13
(23%)
1
(100%)
4
(28%)
36
(65%)
19
(63%)
102
(43%)
Dirt:38
(56%)
21
(61%)
0
(0%)
4
(50%)
15
(29%)
3
(13%)
81
(44%)
Wrong Answers:38
(47%)
23
(41%)
0
(0%)
8
(57%)
11
(20%)
11
(36%)
91
(38%)
Time Limits:8
(10%)
5
(9%)
0
(0%)
0
(0%)
1
(1%)
0
(0%)
14
(5%)
Run-Time Errors:5
(6%)
12
(21%)
0
(0%)
2
(14%)
7
(12%)
0
(0%)
26
(11%)
Presentation Errors:0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
Memory Limits:0
(0%)
2
(3%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
2
(0%)