PCWorld Cup, spring 2008
Журнал "Мир ПК", издательство "Открытые системы" и проект SnarkNews представляют

Второй Кубок "Мир ПК" по программированию

Running by PC World
 

II PC World Cup. Round 4, First League

II PCWorld Cup, stage 4. Second division

Last success: 02:12:16, Rudenko Alexander, Sumy SU, problem C
Last Submit: 02:19:49, Lezhankin Petr, Ufa SATU, problem A

PlaceTeam nameA
0/12
B
52/54
C
45/123
D
52/57
E
49/68
F
13/73
TotalTimeDirtSE
1.
Tulegenov Amir, SCH_Almaty
-3
2:09
+
0:07
+
0:30
+
0:19
+
0:15
+1
0:51
514216%0.19
2.
Kolesnichenko Ignat, Moscow SU
-1
2:12
+
0:10
+
0:43
+
0:15
+
0:21
+
1:03
51520%0.19
3.
Babin Mikhail, Moscow SU
-5
2:12
+
0:06
+
0:26
+
0:32
+
0:37
+
0:59
51600%0.19
4.
Chadnov Pavel, Tomsk SU
-1
2:19
+
0:05
+2
1:30
+
0:10
+
0:14
+
0:27
518628%0.19
5.
Pisarchik Yury, Belarusian SU
-
+
0:08
+3
0:38
+
0:20
+
0:15
+
1:21
522237%0.19
6.
Sergeev Nikolay, Moscow SU
-
+
0:19
+3
1:11
+
0:18
+
0:19
+
0:54
524137%0.19
7.
Yevchinets Igor, Lviv NU
-
+
0:10
+
0:42
+
0:17
+
0:23
+2
1:53
524528%0.19
8-9.
Lezhankin Petr, Ufa SATU
-1
2:20
+
0:13
+
0:51
+
0:25
+
0:19
+2
1:43
525128%0.19
8-9.
Palinkash Olexiy, Uzhgorod NU
-
+
0:06
+2
1:17
+
0:12
+
0:19
+
1:37
525128%0.19
10.
Beloglazov Nikita, Belarusian SU
-
+
0:04
+
0:45
+
0:17
+1
0:13
+2
1:53
525237%0.19
11.
Kanishhev Sergey, Tavrida NU
-1
0:07
+
0:08
+1
0:36
+
0:17
+
0:12
+4
1:58
529150%0.19
12.
Butin Kirill, Arkhangelsk STU
-
+
0:05
+3
1:02
+
0:10
+
0:18
+2
2:12
532750%0.19
13.
Lomonos Anton, Donetsk NU
-
+
0:15
+
1:33
+
0:44
+
0:34
+2
2:10
535628%0.19
14.
Tverdokhleb Yaroslav, SCH_Kyiv
-
+
0:06
+
0:18
+
0:22
+
0:26
-8
2:20
4720%0.05
15.
Yarets Denis, Belarusian SU
-
+
0:06
+
0:44
+
0:15
+
0:20
-5
2:19
4850%0.05
16.
Gumerov Ildar, Ufa SATU
-
+
0:06
+
0:58
+
0:16
+
0:11
-
4910%0.05
17.
Kamashev Victor, Izhevsk STU
-
+
0:11
+
0:21
+
0:27
+
0:33
-2
1:55
4920%0.05
18.
Prudaev Alexander, Tyumen SU
-
+1
0:07
+
0:18
+
0:23
+
0:27
-
49520%0.05
19.
Tsybulevsky Andrey, South Ural SU
-
+
0:06
+
0:48
+
0:17
+
0:29
-
41000%0.05
20.
Saginadze Giorgi, Tbilisi SU
-
+
0:05
+
0:41
+
0:22
+1
0:13
-
410120%0.05
21.
Remizov Eugene, Moscow EPhI
-
+
0:06
+
1:00
+
0:23
+
0:18
-2
2:20
41070%0.05
22.
Kadeev Artem, Ulyanovsk STU
-
+
0:08
+1
0:47
+
0:20
+
0:15
-5
2:11
411020%0.05
23.
Artyukhov Vladimir, SCH_Gomel
-
+1
0:19
+
0:33
+
0:24
+
0:18
-2
1:05
411420%0.05
24.
Karpov Nikolay, SCH_Arkhangelsk
-
+
0:15
+
1:08
+
0:23
+
0:33
-
41390%0.05
25.
Savel'ev Petr, Orenburg SU
-
+
0:35
+
0:46
+
0:27
+
0:32
-
41400%0.05
26-27.
Mistryanu Ivan, Sevastopol BSB_MSU
-
+
0:06
+1
0:49
+
0:31
+1
0:23
-2
1:35
414933%0.05
26-27.
Kostrikov Ilya, Kant SU Kaliningrad
-
+
0:06
+3
0:46
+
0:21
+
0:16
-
414942%0.05
28.
Udalov Alexander, SPb SU
-
+
0:04
+
0:57
+3
0:22
+
0:08
-
415142%0.05
29.
Mitrofanov Vladimir, Kant SU Kaliningrad
-
+
0:08
+
1:45
+
0:24
+
0:17
-
41540%0.05
30.
Gatin Ruslan, Izhevsk STU
-
+
0:18
+1
1:22
+
0:12
+
0:29
-1
1:34
416120%0.05
31.
Varamasvili Levan, SCH_Tbilisi
-
+
0:07
+3
0:34
+
0:41
+1
0:13
-1
1:01
417550%0.05
32.
Samojlov Alexey, Moscow SU
-
+
0:08
+1
1:25
+1
0:25
+
0:18
-1
2:19
417633%0.05
33.
Chernenkov Alexey, Tyumen SU
-
+
0:14
+1
1:21
+
0:29
+
0:34
-
417820%0.05
34.
Nevidomy Vitaly, Vinnytsia NTU
-
+
0:26
+2
1:07
+
0:32
+
0:20
-3
2:01
418533%0.05
35.
Kostyukevich Eugene, SCH_Mozyr
-
+
0:09
+1
1:14
+
0:27
+2
0:32
-1
1:29
420242%0.05
36.
Gritskevich Eugene, SCH_Mozyr
-
+
0:09
+1
1:32
+
0:18
+2
0:33
-1
0:42
421242%0.05
37.
Roman Atangulov, SCH_Yekaterinburg
-
+
0:12
+4
1:25
+
0:19
+
0:34
-4
2:13
423050%0.05
38.
Tchurov Timofey, Pomor SU
-
+
0:05
+4
1:13
+
0:18
+2
0:36
-2
2:19
425260%0.05
39.
Zhasan Olga, Kant SU Kaliningrad
-
+
0:07
+5
1:34
+
0:35
+
0:28
-3
2:16
426455%0.05
40.
Tolstov Alexander, Vologda STU
-
+
0:11
+5
1:55
+
0:21
+
0:27
-
427455%0.05
41.
Babilja Ruslan, Lviv NU
-
+
0:14
+5
1:41
+
0:26
+1
0:20
-
428160%0.05
42.
Erofeev Alexander, Ulyanovsk STU
-
+
0:08
+4
1:57
+
0:43
+1
0:34
-
430255%0.05
43.
Sharkov Dmitry, SCH_Mozyr
-
+
0:16
+3
2:09
+1
1:11
+
0:37
-
433350%0.05
44.
Khodak Maxim, Black Sea branch of MSU
-
+
0:15
+1
1:57
+
1:56
+
1:57
-
438520%0.05
45.
Petrov Andrey, Tomsk USUR
-
+
0:07
-8
1:07
+
0:21
+1
0:16
-
36425%0.02
46.
Zabolotskaya Anna, Pomor SU
-
+
0:12
-8
1:11
+
0:16
+1
0:26
-
37425%0.02
47.
Reshetnyak Simon, SCH_Vladivostok
-
+
0:10
-
+
0:16
+1
0:30
-
37625%0.02
48.
Valishin Ruslan, Ufa SATU
-
+
0:24
-
+
0:36
+1
0:48
-
312825%0.02
49.
Miroshnikov Dmitry, Siberian SUTI
-
+
0:17
-1
1:15
+
0:55
+
1:05
-
31370%0.02
50.
Rudenko Alexander, Sumy SU
-
+
0:09
+1
2:13
+
0:19
-2
0:48
-2
1:36
318125%0.04
51.
Skvortsov Ivan, Tomsk USUR
-
+
0:19
-
+
0:40
-1
1:22
-
2590%0.00
52.
Scherbakov Anatoly, Tomsk USUR
-
+
0:29
-
+
1:08
-
-
2970%0.00
Submits sent:1254123576873387
Accepted:0
(0%)
52
(96%)
45
(36%)
52
(91%)
49
(72%)
13
(17%)
211
(54%)
Dirt:0
(0%)
2
(3%)
61
(57%)
5
(8%)
16
(24%)
15
(53%)
99
(31%)
Wrong Answers:9
(75%)
1
(1%)
74
(60%)
3
(5%)
14
(20%)
44
(60%)
145
(37%)
Time Limits:1
(8%)
1
(1%)
1
(0%)
0
(0%)
2
(2%)
10
(13%)
15
(3%)
Run-Time Errors:2
(16%)
0
(0%)
0
(0%)
1
(1%)
1
(1%)
3
(4%)
7
(1%)
Presentation Errors:0
(0%)
0
(0%)
3
(2%)
1
(1%)
2
(2%)
0
(0%)
6
(1%)
Memory Limits:0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
3
(4%)
3
(0%)