PCWorld Cup, spring 2008
Журнал "Мир ПК", издательство "Открытые системы" и проект SnarkNews представляют

Первый Кубок "Мир ПК" по программированию

Running by PC World
 

PC World Cup. Round 1, First League

PCWorld Cup, stage 1. Second division

Last success: 02:18:58, Tkachev Vladimir, Moscow HSE, problem F
Last Submit: 02:19:50, Petrov Andrey, Tomsk USUR, problem E

PlaceTeam nameA
4/15
B
3/17
C
1/21
D
37/156
E
20/83
F
24/47
TotalTimeDirtSE
1.
Epifanov Vladislav, SCH_Nizhny_Novgorod
+
1:03
+1
2:17
-3
2:19
+
0:13
+
0:27
+
0:35
529516%0.71
2.
Bogdanov Eldar, Tbilisi SU
+2
2:17
-
-
+
1:07
+
0:54
+
0:32
433033%0.65
3.
Yur'ev Alexander, Moscow SU
-
-
+1
2:17
+
0:48
+
1:02
+
1:09
433620%0.66
4.
Panin Evgenij, Tomsk SU
+
1:57
-
-
+1
0:26
+4
1:18
+
0:39
436055%0.65
5.
Kirlitsa Alexander, Altai SU
+2
2:11
-
-
-
+
0:41
+
0:24
323640%0.74
6.
Yarets Denis, Belarusian SU
-
-
-
+
0:32
+3
1:53
+
1:05
327050%0.56
7.
Nguen Thoi Ming Quan, Moscow SU
-
-
-
+
1:14
+3
0:40
+
1:46
328050%0.56
8.
Mangilyov Alexander, Tavrida NU
-
-
-
+
0:57
+2
0:35
+2
2:00
329257%0.56
9.
Babin Mikhail, Moscow SU
-
+
1:00
-
+1
1:23
+1
1:51
-2
2:18
329440%0.67
10.
Gajdin Victor, NU "Lviv's Polytechnica"
-
-
-
+2
2:16
+
0:28
+1
1:37
332150%0.56
11.
Tkachev Vladimir, Moscow HSE
-
-
-
+
0:31
+2
0:59
+3
2:19
332962%0.56
12.
Kostrikov Ilya, Kant SU Kaliningrad
-
-2
2:16
-
+3
0:43
+4
1:35
+
1:06
334470%0.56
13.
Kanishhev Sergey, Tavrida NU
-
-
-
+2
0:48
+1
2:12
+
1:49
334950%0.56
14.
Savel'ev Petr, Orenburg SU
-
-
-2
2:18
-6
2:18
+
1:14
+
0:17
2910%0.64
15.
Kormyshov Mikhail, IM SFU
-
-
-
+
0:59
-3
2:17
+
1:31
21500%0.50
16.
Kolupaev Mikhail, SCH_Tomsk
-1
1:57
-
-
+1
1:14
-
+1
0:38
215250%0.50
17.
Lezhankin Petr, Ufa SATU
-
-
-
+
0:57
+1
1:44
-
218133%0.53
18.
Chalyshev Vladimir, Volgograd STU
-2
1:57
-
-2
1:08
+6
0:32
+
0:51
-
220375%0.53
19.
Vashhegin Roman, Kant SU Kaliningrad
-
-
-3
0:30
+2
0:55
-2
1:56
+2
1:19
221466%0.50
20.
Golubev Mikhail, SCH_Novosibirsk
-
-
-
+1
1:00
+1
2:11
-
223150%0.53
21.
Saginadze Giorgi, Tbilisi SU
-
-
-
+1
1:42
+2
1:14
-
223660%0.53
22.
Artyukhov Vladimir, SCH_Gomel
-
-
-
+4
1:06
-5
2:10
+1
1:40
226671%0.50
23.
Satybaldyev Valery, Volgograd SU
-
-
-
+
1:01
+4
2:10
-
227166%0.53
24.
Chertkova Yulia, Orenburg SU
-
-
-2
0:29
-
+
2:14
+2
1:45
227950%0.64
25.
Nefedov Roman, Ufa SATU
-
-
-
+4
1:32
-
+
1:48
228066%0.50
26.
Valishin Ruslan, Ufa SATU
-
-
-
+3
1:47
-
+
2:00
228760%0.50
27.
Statkevich Aleksei, Belarusian SU
-
-
-
+4
1:42
-
+
2:08
231066%0.50
28.
Samoylov Valery, SPb SU
-
-
-
-
-
+
0:22
1220%0.61
29.
Prigodich Stanislav, SCH_Gomel
-
-
-
+
0:56
-
-2
1:32
1560%0.39
30.
Sherstoboev Dmitry, Tomsk USUR
-
-
-
+1
0:39
-3
1:16
-
15950%0.39
31.
Komarov Ivan, Ural SU
-
-4
2:19
-
+2
0:31
-
-
17166%0.39
32.
Pshenychniy Alexander, NU "Lviv's Polytechnika"
-
-
-
-
-3
1:34
+
1:12
1720%0.61
33.
Bufetov Alexey, Moscow SU
-
-
-
-
-5
2:20
+
1:13
1730%0.61
34.
Ripatti Artem, Ufa SATU
-
+1
1:17
-
-
-
-
19750%0.95
35.
Kolesnichenko Ignat, Moscow SU
-
-4
2:20
-
+
1:54
-
-
11140%0.39
36.
Aboimov Sergey, Tavrida NU
-
-
-
+2
1:18
-
-
111866%0.39
37.
Kreys Sergey, Saratov SU
-
-
-
+1
1:42
-5
2:20
-
112250%0.39
38.
Chadnov Pavel, SCH_Tomsk
-
-
-
+5
0:44
-
-
114483%0.39
39.
Butin Kirill, Arkhangelsk STU
-
-
-
+2
1:45
-
-
114566%0.39
40.
Zhasan Olga, Kant SU Kaliningrad
-
-
-
+4
1:13
-7
2:16
-
115380%0.39
41.
Petrov Andrey, Tomsk USUR
-
-
-
+4
2:00
-1
2:20
-
120080%0.39
42.
Nichiporchik Alexey, Belarusian SU
-2
0:50
-
-
+5
2:07
-
-
122783%0.39
43.
Blotsky Mikhail, Belarusian SU
-
-
-
+6
1:59
-
-
123985%0.39
44.
Mitrofanov Vladimir, Kant SU Kaliningrad
-
-
-
+8
1:58
-
-2
2:20
127888%0.39
45-61.
Kivalin Pavel, Volgograd STU
-
-
-2
0:21
-7
2:12
-
-
000%0.00
45-61.
Sventitsky Sergey, Belarusian SU
-2
1:25
-
-
-4
2:02
-
-
000%0.00
45-61.
Birukov Sergey, Taganrog TI of SFU
-
-
-
-3
2:08
-
-2
0:49
000%0.00
45-61.
Shvets Alexander, SFU
-
-
-
-5
2:15
-
-
000%0.00
45-61.
Melnyk Anton, NU "Lviv's Polytechnika"
-
-
-
-5
2:11
-
-
000%0.00
45-61.
Miranovich Vladimir, SCH_Mozyr
-
-
-2
0:21
-2
1:38
-
-
000%0.00
45-61.
Milanin Alexander, Tavrida NU
-
-
-
-4
1:16
-
-
000%0.00
45-61.
Golodov Valentin, Moscow SU
-
-
-
-3
1:44
-
-
000%0.00
45-61.
Reshetnyak Simon, SCH_Vladivostok
-
-
-
-3
1:42
-
-
000%0.00
45-61.
Balyakina Irina, Pomor SU
-
-
-
-
-
-3
2:11
000%0.00
45-61.
Tapyshpan Denis, Siberian SUTI
-
-2
1:23
-
-
-
-
000%0.00
45-61.
Zhorin Stanislav, Volgograd STU
-
-
-2
1:42
-
-
-
000%0.00
45-61.
Dmitriev Dmitry, BMSTU
-
-
-
-1
2:04
-
-
000%0.00
45-61.
Druppov Mikhail, SCH_Taganrog
-
-
-1
0:11
-
-
-
000%0.00
45-61.
Skvortsov Ivan, Tomsk USUR
-
-
-
-1
1:17
-
-
000%0.00
45-61.
Sharkov Dmitry, SCH_Mozyr
-
-
-
-
-1
1:51
-
000%0.00
45-61.
Deryushkina Darya, Kaluga IMB
-
-
-
-
-
-
000%0.00
Submits sent:1517211568347339
Accepted:4
(26%)
3
(17%)
1
(4%)
37
(23%)
20
(24%)
24
(51%)
89
(26%)
Dirt:4
(50%)
2
(40%)
1
(50%)
75
(66%)
28
(58%)
12
(33%)
122
(57%)
Wrong Answers:6
(40%)
11
(64%)
16
(76%)
57
(36%)
55
(66%)
12
(25%)
157
(46%)
Time Limits:2
(13%)
0
(0%)
0
(0%)
24
(15%)
3
(3%)
6
(12%)
35
(10%)
Run-Time Errors:3
(20%)
0
(0%)
1
(4%)
36
(23%)
2
(2%)
0
(0%)
42
(12%)
Presentation Errors:0
(0%)
1
(5%)
3
(14%)
1
(0%)
3
(3%)
3
(6%)
11
(3%)
Memory Limits:0
(0%)
2
(11%)
0
(0%)
1
(0%)
0
(0%)
2
(4%)
5
(1%)